Publiczne Gimnazjum nr 1 - News
Strona głównaKontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Linki

Czytać warto!

Dnia 3 czerwca 2016r. uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum wzięli udział w inspirującym spotkaniu w GOK-u z Arkadiuszem Niemirskim, autorem książek dla młodzieży i dorosłych. Jest autorem kontynuacji sensacyjnych przygód pana Samochodzika, którego twórcą był Zbigniew Nienacki. Zadebiutował w 2000r. książką "Pan Samochodzik i skarby Wikingów". Do 2006r. wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów.
Niezwykle żywiołowo opowiadał historię swojego życia i otym, w jaki sposób stał się kontynuatorem "Pana Samochodzika". Zaprezentował także ostatnie pozycje, które napisał, a więc "Testament bibliofila" oraz "Pojedynek detektywów".
Z racji tego, że pan Niemirski z zawodu jest dziennikarzem i satyrykiem, jego relacja oraszona była humorem, a jednocześnie stała się podstawą do refleksji nad nadmierną i nieprzemyślaną konsumpcją dóbr cywilizacyjnych, co odziera nas z człowieczeństwa i zakłóca relacje z ludźmi. Gość spotkania apelował do obecnej na spotkaniu młodzieży, aby częściej sięgała po książki.
Z pewnością każdy z uczestników został pobudzony do zadumy nad swoją postawą i oczywiście do odświeżenia lektury, w której rozczytywali się ich rodzice.
Galeria zdjęć
molik dnia 11 sierpień 2016
4 komentarzy · 1405 czytań · Drukuj
Dni zdrowia 2016

W ramach programów profilaktycznych "Szkoła Promująca Zdrowie" oraz "Trzymaj Formę" przez cały bieżacy rok szkolny uczniowie naszego gimnazjum podejmowali różne formy aktywności, aby promować zdrowy styl życia oraz bronić się przed uzależnieniami.
Podsumowaniem podjętych działań była kilkudniowa impreza zorganizowana na przełomie maja i czerwca. W poniedziałek 30 maja uczniowie zmierzyli się z zadaniami konkursu wiedzy o człowieku i jego zdrowiu. Na korytarzu pojawiły się plakaty nawiązujące do fraszki Jana Kochanowskiego "Na zdrowie". Wtorek 31 maja był dniem zdrowej żywności. W trakcie trzech kolejnych lekcji młodzież przygotowywała smaczne, a przede wszystkim zdrowe kanapki. Furorę zrobił domowy chleb pieczony na tradycyjnym zakwasie. Środa zaś była dniem aktywności sportowej. Na boisku szkolnym odbyły się rozgrywki sportowe. Dodatkową atrakcją była literacka gra terenowa "Śladami Tomka Wilmowskiego" przygotowana przez członków szkolnego koła bibliotecznego "Bibliofanii", która została zorganizowana na terenie pobliskiego lasu przy Jeziórku (więcej na stronie facebooka biblioteki). Po skończonych zmaganiach każdy uczestnik mógł poczęstowac sie pieczona kiełbaską.
molik dnia 05 sierpień 2016
2 komentarzy · 764 czytań · Drukuj
Omnibus wszystko wie

24 maja 2016r. w naszej szkole odbył się finał Szkolnego Konkursu o tytuł "Omnibusa".
W zmaganiach turniejowych wzięło udział 12 trzyosobowych zespołów wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Przez ponad trzy godziny uczniowie rozwiązywali zadania obejmujące wiedzę z przedmiotów szkolnych oraz sprawdzające zręczność, szybkość podejmowania decyzji, umiejętność logicznego myślenia, współprace w grupie.
Zwycięcami turnieju zostali uczniowie z klasy 3e - Dorota Tęcza, Małgorzata Skura, Jakub Szczepaniak, którzy okazali sie niedoścignionymi mistrzami w jednej z konkurencji "wyścigu żab".
molik dnia 23 maj 2016
5 komentarzy · 921 czytań · Drukuj
Pokazy z fizyki

Dnia 05.05.2016r. czterdziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w pokazach z fizyki organizowanych przez katedrę fizyki Politechniki Rzeszowskiej. Program obejmował doświadczenia związane z przemianą materii, promieniowaniem słonecznym, prądem elektrycznym oraz termodynamiką, prowadzone przez profesorów uczelni rzeszowskiej.
Uczestnicy zapoznali się z eksperymentami, które można samodzielnie wykonać w domu (różnica topienia się lodu na metalu i na plastiku), ale także obserwowali doświadczenia niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach szkolnych (doświadczenia z ciekłym azotem). Największe zainteresowanie wzbudził pokaz związany z wyładowaniami w gazach.
Ideą prowadzonych spotkań jest popularyzacja fizyki wśród młodzieży. Atrakcją wyjazdu była wizyta na kręgielni.
Galeria zdjęć
molik dnia 23 maj 2016
5 komentarzy · 1134 czytań · Drukuj
Konkurs Twórczości Patriotycznej
W Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej z okazji 225.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczestnikom II Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej, któremu w tym roku przyświecało hasło "Dlaczego należy pamiętać?". Uczestnicy konkursu musieli napisać utwór literacki lub stworzyć prezentację multimedialną, lub prace plastyczną na temat polskich wydarzeń historycznych i postaci związanych z historią Polski.
Komisja konkursowa w kategorii literackiej proza przyznała  I miejsce naszemu uczniowi Andrzejowi Mazurkowi z kl.3e, zaś w kategorii plastycznej Agnieszka Koszycka kl.1b również uzyskała I miejsce, a Wiktoria Czajkowska kl.2a - III miejsce.
Galeria zdjęć
molik dnia 06 maj 2016
4 komentarzy · 793 czytań · Drukuj
Sukces gimnazjalistów w konkursie
"Deutsch macht spaß"

28 kwietnia 2016r. w kolbuszowskim liceum odbył się VI powiatowy konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych "Deutsch macht spaß". Polegał on na ustnej rozmowie z uczniami odnośnie wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego oraz na dialogu z członkami komisji. W kategorii gimnazjalnej I miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły Dorota Tęcza kl.3e, zaś wyrożnieniami jury uhonorowało Igę Sudoł kl.3e oraz Dawda Rembisza kl.2d. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Galeria zdjęć
molik dnia 06 maj 2016
5 komentarzy · 1772 czytań · Drukuj
Bóg, Honor, Ojczyzna
"Dopóki my żyjemy, Ona też..."
Pod takimi hasłami obchodiliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli historię tej ważnej dla Polaków Konstytucji. Podkreślili w swych wystąpieniach, jak bardzo podzielone było polskie społeczeństwo, ale patrioci rozumieli, że zakres wolności i swobód zależy od obowiązków ponoszonych na rzecz państwa. Ta krótka lekcja historii i patriotyzmu miała na celu ukazanie, co dla dzisiejszej młodzieży znaczy słowo wolność.
Uczucia patriotyczne budziły pięknie wykonane przez chór i solistów pieśni i piosenki, przejmujące recytacje wierszy o ojczyźnie, a także odtańczony przez grupę uczniów kl.2c polonez skomponowany przez Wojciecha Kilara do filmu "Pan Tadeusz".
Tło dla występów aktorów stanowiła prezentacja multimedialna ukazująca piękne polskie krajobrazy, symbole i wydarzenia narodowe.
W czasie akademii p.dyrektor wręczył dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu laureata konkursu polonistycznego przez Małgorzatę Kozioł kl.2c oraz dyplomy dla finalistów konkursów przedmiotowych Karoliny Paszkowskiej kl.2c i Karoliny Żak kl.3d - z języka polskiego oraz Daniela Halata kl.3d - finalisty z fizyki i matematyki. Wyróżnieni uczniowie otrzymali gromkie brawa od zebranej braci szkolnej.
Galeria zdjęć
molik dnia 06 maj 2016
5 komentarzy · 755 czytań · Drukuj
"Radość życia" - konkurs

25 kwietnia 2016r. odbyła się kolejna edycja Konkursu prozy i poezji zorganizowanego w ZSAE w Weryni. W tym roku młodzi twórcy zmierzyli się z tematem "Radość życia". W finale naszą szkołę reprezentowali:
a) kategoria proza - Adam Sudoł z kl.2d, który za tekst pt."Zapiski młodego muzyka" zdobył I miejsce; na sukces wpłynął orginalny temat pracy oraz sposób prezentacji,
b) kategoria poezja - Aneta Rębisz z kl.3a, Patrycja Czerw i Gabriela Gil z kl.3b, Aleksandra Dziewic i Patrycja Kosek z kl.2d; dziewczyny otrzymały wyróżnienia.
Galeria zdjęć
molik dnia 04 maj 2016
4 komentarzy · 921 czytań · Drukuj
Chcemy pamiętać!

W ramach edukacji patriotycznej grupa uczniów naszego gimnazjum uczestnczyła w projekcji filmu dokumentalnego pt."Zapora", który wyświetlony został w SOK w Nowej Dębie. Dokument poświęcony był urodzonemu w Dzikowie (obecnie Tarnobrzeg) Hieronimowi Dekutowskiemu pseudonim "Zapora".
Film zawierał m. in.: informacje nt. II wojny światowej, wypowiedzi żołnierzy Zapory oraz makietowe rekonstrukcje akcji przeprowadzanych przez partyzantów. Od lutego do lipca 1944 roku w powiatach lubelskim i puławskim dowodzony przez Zaporę oddział przeprowadził ponad 90 akcji zbrojnych przeciwko niemieckiemu okupantowi i kolaborantom. W styczniu 1945 roku z powodu represji NKWD oraz działań aparatu bezpieczeństwa stworzonego przez komunistyczną władzę Zapora wznowił działalność partyzancką, której celem była przede wszystkim ochrona zagrożonych aresztowaniem, a nierzadko i śmiercią, żołnierzy jego oddziału. Hieronim Dekutowski został aresztowany w 1947 roku i skazany na siedmiokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 7 marca 1949 roku.
Projekcję filmu poprzedził krótki rys historyczny oraz informacje o przebiegu produkcji, przedstawione przez pracownika IPN Tomasza Sudoła.
molik dnia 29 kwiecień 2016
4 komentarzy · 885 czytań · Drukuj
Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół gimnazjalnych                               i ponadgimnazjalnych.

Wsparcie stypendialne uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne – rok szkolny 2016/2017 i określenie zasad udzielania stypendiów szczególnie uzdolnionym uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne w roku szkolnym 2016/2017.

Informujemy wszystkich rodziców, że do końca roku szkolnego 2015/2016 będzie można składać wioski o stypendium dla ucznia szczególnie uzdolnionego w formie papierowej i przez założenie konta na stronie www.podkarpackie.edu.pl Stypendium wynosić będzie 400 zł i będzie przyznawane przez okres 10 miesięcy.

Pierwszy nabór od 30 czerwca 2016r. przez dwa tygodnie i drugi nabór od 1 września 2016r. dla uczniów, którzy dopiero przyjdą do I klasy gimnazjum i ewentualnie dla tych, co jeszcze nie zdążyli złożyć.

Poniżej dołączamy załączniki z dokumentacją stypendialną:ciebiedze dnia 28 kwiecień 2016
· Drukuj
Spotkania ze sztuką

W bieżacym roku szkolnym młodzież naszej szkoły w ramach edukacji teatralnejuczestniczyła w spotkaniach z teatrem przygotowanych przez Kielecki Teatr Lektur oraz Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Obejrzeliśmy spektekle: "Kartki z powstania" (sztuka na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - niezwykła, przejmująca lekcja historii, ukazująca czasy II wojny światowej i losy Polaków z okresu powstania warszawskiego; realizatorzy wykorzystali różnorodne środki przekazu).
Teatr Edukacji im.A.Mickiewicza z Wrocławia zaprezentował dwie sztuki. Pierwsza nosiła tytuł "Teatralne potyczki"- akcja rozgrywała sie współcześnie, dotyczyła codziennego życia teatru. W marcu obejrzelismy komedie Moliera pt. "Skąpiec". Po każdym spektaklu aktorzy przeprowadzali warsztaty z udziałem uczniów - co cieszyło się ogromną popularnością.
Kontakt z żywym słowem jest ciekawą alternatywą na spędzanie wolnego czasu.
molik dnia 27 kwiecień 2016
4 komentarzy · 741 czytań · Drukuj