Publiczne Gimnazjum nr 1 - News
Strona głównaKontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Linki

Bóg, Honor, Ojczyzna
"Dopóki my żyjemy, Ona też..."
Pod takimi hasłami obchodiliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli historię tej ważnej dla Polaków Konstytucji. Podkreślili w swych wystąpieniach, jak bardzo podzielone było polskie społeczeństwo, ale patrioci rozumieli, że zakres wolności i swobód zależy od obowiązków ponoszonych na rzecz państwa. Ta krótka lekcja historii i patriotyzmu miała na celu ukazanie, co dla dzisiejszej młodzieży znaczy słowo wolność.
Uczucia patriotyczne budziły pięknie wykonane przez chór i solistów pieśni i piosenki, przejmujące recytacje wierszy o ojczyźnie, a także odtańczony przez grupę uczniów kl.2c polonez skomponowany przez Wojciecha Kilara do filmu "Pan Tadeusz".
Tło dla występów aktorów stanowiła prezentacja multimedialna ukazująca piękne polskie krajobrazy, symbole i wydarzenia narodowe.
W czasie akademii p.dyrektor wręczył dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu laureata konkursu polonistycznego przez Małgorzatę Kozioł kl.2c oraz dyplomy dla finalistów konkursów przedmiotowych Karoliny Paszkowskiej kl.2c i Karoliny Żak kl.3d - z języka polskiego oraz Daniela Halata kl.3d - finalisty z fizyki i matematyki. Wyróżnieni uczniowie otrzymali gromkie brawa od zebranej braci szkolnej.
Galeria zdjęć
molik dnia 06 maj 2016
5 komentarzy · 731 czytań · Drukuj
"Radość życia" - konkurs

25 kwietnia 2016r. odbyła się kolejna edycja Konkursu prozy i poezji zorganizowanego w ZSAE w Weryni. W tym roku młodzi twórcy zmierzyli się z tematem "Radość życia". W finale naszą szkołę reprezentowali:
a) kategoria proza - Adam Sudoł z kl.2d, który za tekst pt."Zapiski młodego muzyka" zdobył I miejsce; na sukces wpłynął orginalny temat pracy oraz sposób prezentacji,
b) kategoria poezja - Aneta Rębisz z kl.3a, Patrycja Czerw i Gabriela Gil z kl.3b, Aleksandra Dziewic i Patrycja Kosek z kl.2d; dziewczyny otrzymały wyróżnienia.
Galeria zdjęć
molik dnia 04 maj 2016
4 komentarzy · 881 czytań · Drukuj
Chcemy pamiętać!

W ramach edukacji patriotycznej grupa uczniów naszego gimnazjum uczestnczyła w projekcji filmu dokumentalnego pt."Zapora", który wyświetlony został w SOK w Nowej Dębie. Dokument poświęcony był urodzonemu w Dzikowie (obecnie Tarnobrzeg) Hieronimowi Dekutowskiemu pseudonim "Zapora".
Film zawierał m. in.: informacje nt. II wojny światowej, wypowiedzi żołnierzy Zapory oraz makietowe rekonstrukcje akcji przeprowadzanych przez partyzantów. Od lutego do lipca 1944 roku w powiatach lubelskim i puławskim dowodzony przez Zaporę oddział przeprowadził ponad 90 akcji zbrojnych przeciwko niemieckiemu okupantowi i kolaborantom. W styczniu 1945 roku z powodu represji NKWD oraz działań aparatu bezpieczeństwa stworzonego przez komunistyczną władzę Zapora wznowił działalność partyzancką, której celem była przede wszystkim ochrona zagrożonych aresztowaniem, a nierzadko i śmiercią, żołnierzy jego oddziału. Hieronim Dekutowski został aresztowany w 1947 roku i skazany na siedmiokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 7 marca 1949 roku.
Projekcję filmu poprzedził krótki rys historyczny oraz informacje o przebiegu produkcji, przedstawione przez pracownika IPN Tomasza Sudoła.
molik dnia 29 kwiecień 2016
4 komentarzy · 831 czytań · Drukuj
Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół gimnazjalnych                               i ponadgimnazjalnych.

Wsparcie stypendialne uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne – rok szkolny 2016/2017 i określenie zasad udzielania stypendiów szczególnie uzdolnionym uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne w roku szkolnym 2016/2017.

Informujemy wszystkich rodziców, że do końca roku szkolnego 2015/2016 będzie można składać wioski o stypendium dla ucznia szczególnie uzdolnionego w formie papierowej i przez założenie konta na stronie www.podkarpackie.edu.pl Stypendium wynosić będzie 400 zł i będzie przyznawane przez okres 10 miesięcy.

Pierwszy nabór od 30 czerwca 2016r. przez dwa tygodnie i drugi nabór od 1 września 2016r. dla uczniów, którzy dopiero przyjdą do I klasy gimnazjum i ewentualnie dla tych, co jeszcze nie zdążyli złożyć.

Poniżej dołączamy załączniki z dokumentacją stypendialną:ciebiedze dnia 28 kwiecień 2016
· Drukuj
Spotkania ze sztuką

W bieżacym roku szkolnym młodzież naszej szkoły w ramach edukacji teatralnejuczestniczyła w spotkaniach z teatrem przygotowanych przez Kielecki Teatr Lektur oraz Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Obejrzeliśmy spektekle: "Kartki z powstania" (sztuka na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - niezwykła, przejmująca lekcja historii, ukazująca czasy II wojny światowej i losy Polaków z okresu powstania warszawskiego; realizatorzy wykorzystali różnorodne środki przekazu).
Teatr Edukacji im.A.Mickiewicza z Wrocławia zaprezentował dwie sztuki. Pierwsza nosiła tytuł "Teatralne potyczki"- akcja rozgrywała sie współcześnie, dotyczyła codziennego życia teatru. W marcu obejrzelismy komedie Moliera pt. "Skąpiec". Po każdym spektaklu aktorzy przeprowadzali warsztaty z udziałem uczniów - co cieszyło się ogromną popularnością.
Kontakt z żywym słowem jest ciekawą alternatywą na spędzanie wolnego czasu.
molik dnia 27 kwiecień 2016
4 komentarzy · 717 czytań · Drukuj
Wielkanocny chrzest Polski

1050 lat temu w państwie rozciągającym się pomiędzy Odrą a Wisłą miało miejsce doniosłe wydarzenie. Książę polski Mieszko I przyjął chrzest z rąk biskupa Jordana. W związku z tym nauczyciele humaniści wspólnie z grupą uczniów z kl.2d zaprezentowali w dn.22 marca inscenizację pt."1050-lecie chrztu Polski".
Tamte wydarzenia również rozegrały się w okresie wczesnej wiosny, "wtedy też zbliżała się Wielkanoc". Młodzi aktorzy wcielili się w historyczne postacie. Wśród nich pojawili się: Mieszko I, Dobrawa, Bolesław Chrobry, św.Wojciech i Otton III. Zostaly przedstawione krótkie scenki: chrzest Polski, spotkanie Bolesława chrobrego z biskupem Wojciechem, zjazd gnieźnieński; przed każdą z nich "lokalny kronikarz" przybliżał tło historyczne, okoliczności zdarzeń i ich znaczenie dla losów naszej Ojczyzny.
Akademię wzbogaciła prezentacja multimedialna, szczególna uwagę oglądający zwrócili na filmik reż. ks.Radosława Rakowskiego "Chrzest Polski 966..." Doskonałym uzupełnieniem przedstawienia były stroje zgodne z duchem epoki średniowiecza oraz scenografia.
Na zakończenie inscenizacji przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli życzenia świąteczne.
Galeria zdjęć
molik dnia 30 marzec 2016
4 komentarzy · 840 czytań · Drukuj
Otwarte serca

W dniach 07-16 marca 2016r. w naszej szkole odbyła się wielkanocna zbiórka żywności dla osób starszych i samotnych. Dary zostały przekazane do MGOPS-u w Kolbuszowej.
W okresie przedświątecznym zorganizowaliśmy akcję zbierania nakrętekna rzecz pomocy małemu mieszkańcowi Gminy Majdan Królewski - Kacperkowi Serafinowi. Ofiarowane zostało 9 pełnych worków 10 litrowych.
W ciągu roku szkolnego kontynuowana jest wśród naszych uczniów zbiórka makulatury.
molik dnia 30 marzec 2016
3 komentarzy · 2442 czytań · Drukuj
"Poznawanie świata przez dotyk"

W dniach od 25.09 do 11.12.2015r. uczniowie naszego gimnazjum: Kamil Dypa,Tomasz Furtak z kl.IId, Marcin Serafin i David Sudoł z kl.IIIb uczestniczyli w warsztatach z programu graficznego SketchUp Make 2015 w ramach projektu "Poznawanie świata przez dotyk". Organizotorami projektu było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe LIBRI, zaś same szkolenie odbywało się w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Celem projektu było stworzenie przez uczniów książki dotykowej dla dzieci niewidomych i niedowidzących. W czasie warsztatów uczestnicy zapoznawali się z metodami, jakimi niewidomi poznają świat, uczyli się projektowania graficznego 3D, a następnie drukowali przestrzenne ilustracje do książeczek, opisując ją językiem Braille'a.
W dn. 02.03.2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się podsumowanie projektu połączone z rozdaniem nagród w konkursie na książkę dotykową. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książeczek przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Praca naszych uczniów (książka na podstwaie wiersza J.Tuwima "Taniec") znalazła się wśród wyróżnionych.
Galeria zdjęć
molik dnia 18 marzec 2016
5 komentarzy · 658 czytań · Drukuj
Walentynki w bibbliotece

Biblioteka szkolna z okazji walentynek zorganizowała konkurs literacki polegający na rozpoznawaniu bohaterów i fragmentów utworów związanych z motywem miłości. Każdy czytelnik, który w tym dniu wypożyczył książkę, otrzymał zakładkę do książki w kształcie serduszka oraz słodką niespodziankę. Wnętrze biblioteki ozdobiona została serduszkami i sentencjami o miłości. Na drzewku nowości zaprezentowane zostały książki o tematyce miłosnej i o przyjaźni.
molik dnia 18 marzec 2016
4 komentarzy · 605 czytań · Drukuj
"Pójdźmy do Betlejem"

22 grudnia 2015r. społeczność szkolna uczestniczyła w montażu słowno-muzycznym pt."Pójdźmy do Betlejem". Mieliśmy możliwość po raz kolejny przeżywać wraz z Maryją  i Józefem historię narodzenia Pana Jezusa. Przypomnieliśmy sobie święte chwile od Zwiastowanie przez Narodzenie Pańskie po pokłon pasterzy i Trzech Króli.
W naszych jaselkach pojawiły się postacie związane z historią Polski. Władcy polscy (Mieszko I, Władysław Jagiełło, Jadwiga, Jan III Sobieski) oddali siebie i Ojczyznę Matce Najświętszej i Jezusowi słowami:
"Abyśmy prawie wierzyli
i Ciebie szukali.
Przyciągaj Nas Duchem ku sobie,
Byśmy żyli z Tobą w niebie.
Amen."
Organizatorem montażu bli uczniowie klasy 2c oraz chór szkolny. Wystąpiły solistki: Julia Olucha, Monika Tęcza, Natalia Rębisz, Barbara Trela. Wiersze Ernesta Brylla recytował Andrzej Mazurek.
Życzenia Bożonarodzeniowe przekazł wszystkim uczniom i nauczycielom przewodniczący Rady Rodziców i dyrektor szkoły.
W czasie akademii wręczone zostały nagrody dla uczestników konkursu szkolnego "Jan Długosz - patriota i historyk". I miejsce w konkursie zdobyła Marzena Siwiec (kl.2b), II miejsce Patrycja Kosek (kl.2d), a III miejsce równorzędne uzyskały Magdalena Siwiec (kl.2b) i Kinga Wilk (kl.1a).
Galeria zdjęć
molik dnia 12 styczeń 2016
4 komentarzy · 1147 czytań · Drukuj
Dziewczyny na boisku

W dniu 3 grudnia 2015r. rozegrane zostały zawody sportowe w halowej piłce nożnej dziewcząt. W turnieju, który odbył się na hali sportowej naszej szkoły, startowały zespoły reprezentujące gimnazja z Cmolasu, Kolbuszowej Górnej, Kolbuszowej Dolnej oraz Niwisk. Nasze "piłkarki" w składzie: I.Deptuch, G.Deptuch, I.Majowicz, A.Koszycka, N.Lewicka, M.Kopeć, I.Krystel, grając po raz pierwszy w tym składzie, zajęły III miejsce. Pomimo wysokiego poziomu gry rywalek, dziewczyny potrafiły wykazać się wolą walki, co pozwoliło na osiągnięcie i tak wysoką pozycję.
Galeria zdjęć
molik dnia 13 grudzień 2015
3 komentarzy · 761 czytań · Drukuj