Publiczne Gimnazjum nr 1 - News
Strona głównaKontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Linki

Walentynki


14 lutego 2017r. w naszej szkole uczniowie świętowali Dzień Zakochanych. Z okazji Walentynek Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Biblioteka szkolna zaproponowała gimnazjalistom konkurs literacki. Pytania konkursowe dotyczyły treści książek z wątkiem miłosnym. Wzięło w nim udział wielu uczniów, zaskakując prawidłowymi odpowiedziami na najtrudniejsze pytania. Po rozstrzygnięciu konkursu uczestnicy dostali słodką nagrodę. Członkowie koła bibliotecznego Bibliofanii przeprowadzili akcję "Randka w ciemno z... książką". Młodzież mogła wypożyczyć książki, które zapakowane zostały w szary papier i zawinięte wstążką. W domu, po wyjęciu książki z opakowania, każdy mógł sprawdzić, czy tajemnicza książka go zainteresowała. "Randka z..." cieszyła się ogromnym powodzeniem, książki bardzo szybko znikały z półek. Uczestnicy byli mile zaskoczeni i prosili o powtórzenie tejże akcji czytelniczej.
Galeria zdjęć
molik dnia 23 marzec 2017
0 komentarzy · 273 czytań · Drukuj
Koncert jazzowy Dixielandu

10 lutego 2017 roku  odbył się w naszej szkole koncert muzyczny zespołu instrumentalnego "Dixieland". Zespół tworzyło trzech muzyków grających na trąbce, puzonie i saksofonie tenorowym. Prowadzący przedstawił każdy instrument, opowiedział w jaki sposób wydobywa się dźwięk i do jakich instrumentów dętych należą. Chętni mieli okazję spróbować gry na trąbce, saksofonie oraz innych instrumentach. Odbyły się liczne konkursy, wspólne koncertowanie uczniów i artystów oraz zabawy i tańce. Koncert był nie tylko wspaniałą zabawą, ale przede wszystkim ważnym elementem w muzycznej edukacji. Był nie tylko ucztą dla ucha, ale także świetnym sposobem na rozrywkę.

molik dnia 23 marzec 2017
0 komentarzy · 224 czytań · Drukuj
"Apetyt na pomaganie"

W naszym gimnazjum szkolne koło Caritas zorganizowało w miesiącu grudniu zbiórkę żywności "Paczka dla bliźniego". Zebrana żywność za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej została przekazana dla najbardziej potrzebujących z gminy Majdan Królewski. Przedłużeniem tych charytatywnych działań była zbiórka odzieży i zabawek dla małych dzieci przeprowadzona w dniach od 5 do 12 stycznia. I te dary otrzymały rodziny, które licza na pomoc drugiego człowieka.
molik dnia 06 luty 2017
0 komentarzy · 382 czytań · Drukuj
Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.

To hasło tegorocznego przedstawienia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W atmosferze radosnego oczekiwania na Narodzenie Pana uczniowie klas drugich naszej szkoły zaprezentowali słowno-muzyczną historię od Zwiastowania do Pokłonu Trzech Króli. Próbowaliśmy po raz kolejny zgłębić tę tajemnicę, aby zrozumieć, jak to jest możliwe, że Jezus - Bóg przychodzi na świat jako słabe, bezbronne niemowlę.
Główną myślą przedstawienia było zwrócenie uwagi na to, że aby spotkać Jezusannie wystarczy tylko chcieć, modlić się i rozmyślać - trzeba zacząć Go szukać. Ukazały to trzy odsłony misterium: czas aniołów, czas pastuszków i czas królów - to oni Jezusa odnaleźli i uwierzyli.
Solistki i chór szkolny wprowadzili nas w magiczną atmosferę zbliżających się Świąt. Uroczystość zakończyliśmy ciepłymi życzeniami, aby każdy z nas dotarł do Betlejem, bo jest ono na odległość ludzkiego serca i otwartej dłoni.
Po zakończonym przedstawieniu uczniowie wzięli udział w klasowych spotkaniach opłatkowych.
Na terenie szkoły każdy z uczniow i nauczycieli mógł oglądnąć wystawę dzieł malarzy europejskich i wierszy poetów polskich poświęconych Świętom Bożego Narodzenia.
Galeria zdjęć
molik dnia 29 grudzień 2016
0 komentarzy · 536 czytań · Drukuj
Żywa lekcja historii


W listopadzie uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z Grupą Artystyczną Rekonstrukto, która przeprowadziła żywą lekcję historii pt."Rzymskie Imperium i tradycje antyku". Członkowie grupy przebrani w stroje epoki zaprezentowali najważniejsze fakty z historii Imperium Rzymskiego. mieli możliwość zapoznać sie z ekwipunkiem i uzbrojeniem rzymskiego legionisty. W programie grupy znalazły się walki gladiatorów i techniki posługiwania się bronią. Wybrani uczniowie mieli okazję przymierzyć hełm i zbroję legionisty oraz wziąć udział w walce.
Galeria zdjęć
molik dnia 29 grudzień 2016
0 komentarzy · 366 czytań · Drukuj
Samotni w tłumie


W dniu 17.11.2016r. uczniowie klas drugich udali się do Domu Kultury w Nowej Dębie na spektakl teatralny pt. "Samotni w tłumie". Przedstawienie zostało przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Sztuka pod wymownym tytułem poruszała wiele aktualnych i ważnych problemów współczesnej młodzieży, tj. samotność, wyobcowanie, zaburzenie prawdziwych wartości w życiu człowieka, zmusiła do refleksji nad skutkami rozwoju techniki. Aktorzy wcielający się w postacie nastolatków, odegrali je znakomicie - realnie i naturalnie. Scenografia przedstawienia była niezbyt rozbudowana, ale doskonale uzupełniała treść przekazywanych prawd. Niebagatelną role odegrała muzyka, która dodatkowała wzmocniła emocje. Spektakl spotkał się z pozytywną reakcją młodej publiczności, żywo reagującej na monologi i dialogi aktorów. Po zakończonym przedstawieniu uczniowie zadawali aktorom wiele pytań związanych z tematyka przestawie i ich grą.
Był to przykład świetnej lekcji wychowawczej , a teatr z Wrocławia nie po raz pierwszy nas mile zaskoczył.
Galeria zdjęć
molik dnia 12 grudzień 2016
0 komentarzy · 384 czytań · Drukuj
"Słaba pamięć pokoleń utrwala legendy"
Stanisław Jerzy Lec


W dniu 10.11.2016r. odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnicząc w uroczystości oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, którzy walczyli o niepodległą Ojczyzne. 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Jest to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Apel przygotowali uczniowie klasy 1c i chór szkolny.
Galeria zdjęć
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 399 czytań · Drukuj
Sienkiewicz w wydaniu angielskim

Tuż po Wszystkich Świętych tj.3 listopada 2016r. w naszym gimnazjum przebywali niecodzienni goście: Paul W.Jones - ambasador USA w Polsce oraz p.Danuta Konefał - nauczycielka języka polskiego w szkole dla przyszłych pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych w Polsce.
Rok 2016 jest w naszym kraju poświęcony pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi. Stało się to okazją do przybliżenia sylwetki laureata Nagrody Nobla gościom ze Stanów Zjednoczonych, jak i naszym uczniom. Grupa teatralna z kl.1b przedstawiła inscenizację pt. "Śladami H.Sienkiewicza". Bohaterowie scenki przy sprzątaniu strychu znaleźli starą skrzynię, w której znajdowały się powieści, nowele oraz listy autorstwa wspomnianego Sienkiewicza. Przybliżyli w ten sposób zgromadzonym uczestnikom spotkania sylwetkę pisarza.
Następnie zaprosili do rozwiązaniu Quizu Sienkiewiczowskiego. Kolejnym punktem było "żywe słowo" - uczniowie klas trzecich prezentowali fragmenty utworów H.Sienkiewicza. Do głośnego czytania zaprosiliśmy także Pana ambasadora, który doskonale poradził sobie, przecież nie tak łatwym, sienkiewiczowskim językiem zawartym w Trylogii.
Wizyta gości zakończyła się rozmową p. Paula W. Jonesa z grupką młodzieży - tematy były różnorodne, dotyczyły, m.in. rodziny, szkoły oraz pracy dyplomatycznej gościa.
Galeria zdjęć
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 384 czytań · Drukuj
"Książka to dopiero początek..."


Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji członkowie koła bibliotecznego BIBLIOFANII zaprosili uczniów do konkursów: 1. "Po nitce do kłębka" - zadanie polegało na dotarciu za pomoca zaplątanych nitek do biblioteczki domowej nauczyciela naszego gimnazjum, 2. Turniej wiedzy - udzielanie odpowiedzi na pytania z wylosowanej dziedziny.
Zaproponowany uczniom  konkurs fotograficzny "Druga twarz książki" okazał się chyba za trudny, gdyż nie zyskał większego zainteresowania.
Za to plebiscyt na Książkę Roku i temat Turnieju Czytelniczego cieszył się większym powodzeniem. W głosowaniu młodzież  zdecydowała się, że Książką Roku zostanie utwór K.Cass "Rywalki", zaś do turniejowej rywalizacji przystąpią miłośnicy serii J.Flanagana "Zwiadowcy".
Obchodom towarzyszyła wystawka książek o tytułach rozpoczynających się na literę "B jak biblioteka". Podsumowaniem obchodów były imieniny biblioteki. Na tę uroczystość zaproszeni zostali uczniowie, którzy podarowali bibliotece humorystyczny tekst łączący w sobie treści literackie z filmem. Nie zabrakło elementów dekoracyjnych. Na ścianach korytarzy pojawiły sie tytuły książek oraz strzałki kierujące w stronę biblioteki szkolnej.
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 381 czytań · Drukuj

Dzień Nauczyciela w naszej szkole

13 października 2016r. w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasy trzecie zaprezentowały kilka humorystycznych scenek z życia szkoły - lekcja wychowawcza, przerwa śródlekcyjna. Następnie odbyliśmy podróż w czasie przez różne epoki i style nauczania (lekcja łaciny, Dziki Zachód, tajne nauczanie i współczesność). Uczeń klasy 3d Tomasz Furtak recytował wiersz Joanny Kulmowej "Myśliciel", zaś Kacper Drozdowski wiersz Zbigniewa Lengrena "Kto to może być?".  Życzenia i podziękowania za trud pracy złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wręczając nauczycielom kwiaty.
molik dnia 18 październik 2016
0 komentarzy · 448 czytań · Drukuj
1050 rocznica Chrztu Polski

Nasi nauczyciele i uczniowie klas trzecich odpowiedzieli na zaproszenie dyrektora GOK i w dniu 21 września przybyli na jakże wyjątkowe wydarzenie - XII Sesję Naukową "Nieść światło wiary innym-misje polskie i polscy misjonarze". Wysłuchaliśmy wykładów: ks. Abpa M.Mokrzyckiego o posłudze wielkich pasterzy Lwowa (bł.Jakubie i św.Bpiskupie J.Bilczewskim); ks.K.Szymczycha - werbisty o potrzebie misji Kościoła we współczesnym świecie oraz bardzo ciekawego, połączonegonz prezentacją, wystąpienia ks.M.Jagodzińskiego - werbisty, o misjonarskiej sinologii i polskich misjonarzach w Chinach w XVII-XXw.
Tak doniosłe wydarzenie w naszej miejscowości wpisało sie w ogólnopolskie obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Roku Miłosierdzia. Byliśmy zaszczyceni obecnością i spotkaniem z ks.Abpem Mieczysławem Mokrzyckim - pasterzem Lwowa, a przez wiele lat sekretarzem osobistym św.Jana Pawła II. Sesja o tematyce misyjnej odbyła sie w Majdanie Królewskim ze względu na osobę naszego Rodaka - ks.Kardynała Adama Kozłowieckiego.
molik dnia 04 październik 2016
0 komentarzy · 427 czytań · Drukuj