Publiczne Gimnazjum nr 1 - News
Strona głównaKontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Linki

"Słaba pamięć pokoleń utrwala legendy"
Stanisław Jerzy Lec


W dniu 10.11.2016r. odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnicząc w uroczystości oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, którzy walczyli o niepodległą Ojczyzne. 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Jest to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Apel przygotowali uczniowie klasy 1c i chór szkolny.
Galeria zdjęć
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 371 czytań · Drukuj
Sienkiewicz w wydaniu angielskim

Tuż po Wszystkich Świętych tj.3 listopada 2016r. w naszym gimnazjum przebywali niecodzienni goście: Paul W.Jones - ambasador USA w Polsce oraz p.Danuta Konefał - nauczycielka języka polskiego w szkole dla przyszłych pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych w Polsce.
Rok 2016 jest w naszym kraju poświęcony pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi. Stało się to okazją do przybliżenia sylwetki laureata Nagrody Nobla gościom ze Stanów Zjednoczonych, jak i naszym uczniom. Grupa teatralna z kl.1b przedstawiła inscenizację pt. "Śladami H.Sienkiewicza". Bohaterowie scenki przy sprzątaniu strychu znaleźli starą skrzynię, w której znajdowały się powieści, nowele oraz listy autorstwa wspomnianego Sienkiewicza. Przybliżyli w ten sposób zgromadzonym uczestnikom spotkania sylwetkę pisarza.
Następnie zaprosili do rozwiązaniu Quizu Sienkiewiczowskiego. Kolejnym punktem było "żywe słowo" - uczniowie klas trzecich prezentowali fragmenty utworów H.Sienkiewicza. Do głośnego czytania zaprosiliśmy także Pana ambasadora, który doskonale poradził sobie, przecież nie tak łatwym, sienkiewiczowskim językiem zawartym w Trylogii.
Wizyta gości zakończyła się rozmową p. Paula W. Jonesa z grupką młodzieży - tematy były różnorodne, dotyczyły, m.in. rodziny, szkoły oraz pracy dyplomatycznej gościa.
Galeria zdjęć
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 360 czytań · Drukuj
"Książka to dopiero początek..."


Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji członkowie koła bibliotecznego BIBLIOFANII zaprosili uczniów do konkursów: 1. "Po nitce do kłębka" - zadanie polegało na dotarciu za pomoca zaplątanych nitek do biblioteczki domowej nauczyciela naszego gimnazjum, 2. Turniej wiedzy - udzielanie odpowiedzi na pytania z wylosowanej dziedziny.
Zaproponowany uczniom  konkurs fotograficzny "Druga twarz książki" okazał się chyba za trudny, gdyż nie zyskał większego zainteresowania.
Za to plebiscyt na Książkę Roku i temat Turnieju Czytelniczego cieszył się większym powodzeniem. W głosowaniu młodzież  zdecydowała się, że Książką Roku zostanie utwór K.Cass "Rywalki", zaś do turniejowej rywalizacji przystąpią miłośnicy serii J.Flanagana "Zwiadowcy".
Obchodom towarzyszyła wystawka książek o tytułach rozpoczynających się na literę "B jak biblioteka". Podsumowaniem obchodów były imieniny biblioteki. Na tę uroczystość zaproszeni zostali uczniowie, którzy podarowali bibliotece humorystyczny tekst łączący w sobie treści literackie z filmem. Nie zabrakło elementów dekoracyjnych. Na ścianach korytarzy pojawiły sie tytuły książek oraz strzałki kierujące w stronę biblioteki szkolnej.
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 342 czytań · Drukuj

Dzień Nauczyciela w naszej szkole

13 października 2016r. w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasy trzecie zaprezentowały kilka humorystycznych scenek z życia szkoły - lekcja wychowawcza, przerwa śródlekcyjna. Następnie odbyliśmy podróż w czasie przez różne epoki i style nauczania (lekcja łaciny, Dziki Zachód, tajne nauczanie i współczesność). Uczeń klasy 3d Tomasz Furtak recytował wiersz Joanny Kulmowej "Myśliciel", zaś Kacper Drozdowski wiersz Zbigniewa Lengrena "Kto to może być?".  Życzenia i podziękowania za trud pracy złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wręczając nauczycielom kwiaty.
molik dnia 18 październik 2016
0 komentarzy · 420 czytań · Drukuj
1050 rocznica Chrztu Polski

Nasi nauczyciele i uczniowie klas trzecich odpowiedzieli na zaproszenie dyrektora GOK i w dniu 21 września przybyli na jakże wyjątkowe wydarzenie - XII Sesję Naukową "Nieść światło wiary innym-misje polskie i polscy misjonarze". Wysłuchaliśmy wykładów: ks. Abpa M.Mokrzyckiego o posłudze wielkich pasterzy Lwowa (bł.Jakubie i św.Bpiskupie J.Bilczewskim); ks.K.Szymczycha - werbisty o potrzebie misji Kościoła we współczesnym świecie oraz bardzo ciekawego, połączonegonz prezentacją, wystąpienia ks.M.Jagodzińskiego - werbisty, o misjonarskiej sinologii i polskich misjonarzach w Chinach w XVII-XXw.
Tak doniosłe wydarzenie w naszej miejscowości wpisało sie w ogólnopolskie obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Roku Miłosierdzia. Byliśmy zaszczyceni obecnością i spotkaniem z ks.Abpem Mieczysławem Mokrzyckim - pasterzem Lwowa, a przez wiele lat sekretarzem osobistym św.Jana Pawła II. Sesja o tematyce misyjnej odbyła sie w Majdanie Królewskim ze względu na osobę naszego Rodaka - ks.Kardynała Adama Kozłowieckiego.
molik dnia 04 październik 2016
0 komentarzy · 396 czytań · Drukuj
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Tym razem na wesoło gimnazjaliści PG w Majdanie Królewskim przywitali nowy rok szkolny 2016/2017. Program artystyczny skierowany był głównie w stronę uczniów pierwszych klas, aby pozwolić im z uśmiechem wejść w kolejny etap edukacji. szkolna wróżka Honorata, spoglądajac w swoją szklaną kulę przepowiadała ich dalsze losy związane z nauką w gimnazjum. Wszyscy zobaczyli, że nie ma się czego bać, że czeka ich świetlana przyszłość, a oprócz nauki także wycieczki, dyskoteki, a może nawet pierwsza miłość. Czas płynie szybko, i ani się obejrzymy, jak znów będą wakacje.
Nie zapomnieliśmy także o tym, że 1 września to również rocznica wybuchu II wojny światowej.
Galeria zdjęć
molik dnia 04 październik 2016
0 komentarzy · 444 czytań · Drukuj
Witajcie wakacje!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 przygotowali wychowawcy i uczniowie klas drugich. Dzień wcześniej w imieniu społeczności szkolnej pożegnali oni trzecioklasistów. Klasa 2d przedstawiła skecz pt."Tworzenie ucznia". W humorystyczny sposób zaprezentowali kolejne etapy nabywania poszczególnych cech charakteru wzorowego ucznia. Klasa 2a przygotowala skecz "Wywiadówka", natomiast uczniowie klasy 2c - zaręczyny w róznych epokach, począwszy od epoki kamienia poprzez średniowiecze, czasy napoleońskie, II wojnę światową po współczesność.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał dyrektor szkoły Waldemar Wachowski oraz przewodniczący Rady Rodziców. Następnie swoje świadectwa oraz nagrody książkowe odebrali uczniowie, którzy ukończyli tenże rok szkolny z wyróżnieniem. Na uroczystym zakończeniu trzecich klas listy gratulacyjne otrzymali rodzice wyróżnionych uczniów.
Naszym absolwentom życzymy samych sukcesów w nauce w wybranych przez siebie szkołach średnich.
molik dnia 03 październik 2016
0 komentarzy · 425 czytań · Drukuj
Komers'2016

Jak każdego roku najstarsi uczniowie PG w Majdanie Królewskim wspólnie z rodzicami, wychowawcami zorganizowali Wielki Bal Gimnazjalisty. Odbył się 18 czerwca 2016r. w hali sportowej naszej szkoły w atmosferze niezwykłej dekoracji - "sala zaprosiła" nas na bal wenecki. Swoją obecnością zaszczycili nas rodzice i goście - wśród nich: Wójt Gminy Majdan Królewski Jerzy Wilk, Wicestarosta Powiatu Kolbuszowskiego Wojciech Cebula, poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec.
Bal tradycyjnie rozpoczął się polonozem - uczniowie prezentowali sie uroczo, tańczyli z gracją, co zostało nagrodzone gromkimi brawami. Po polonezie uczniowie wzięli udział w programie pt. "Odkryte talenty". Każda klasa prezentowała swoje zdolności - m.in.miniatury teatralne, skecze, spiew. Uczniowie nie znali kolejności, wg której będą występować, zaproszeni goście losowali kolejne klasy: klasa E, C, B, D, A.
Na zakończenie wszyscy trzecioklasiści wraz z wychowawcami odspiewali piosenkę "Iść w stronę słońca". Później były zdjecia klasowe, indywidualne, poczęstunek i tańce.
Piękny to był dzień, niezwykle gorący czerwcowy dzień, ale cudowny.
molik dnia 12 sierpień 2016
0 komentarzy · 519 czytań · Drukuj
Projekt dzień.de|der-tag.pl 2016

Nasza szkoła rokrocznie uczestniczy w akcji "dzień.de" z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży. W tym roku wydarzenie było szczególne, ponieważ PNWM świętowało 25 lat swojego istnienia. Jubileuszowa akcja przebiegała pod hasłem "Poznajmy się...". W związku z tym uczniowie pierwszej klasy zaprosili zaprosili do wspólnego świętowania szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim. Młodzież spędziła wspólne integracyjne chwile w Gminnym Ośrodku Kultury przy projekcji niemieckiego filmu "Lola rennt". W gimnazjum z tej okazji odbył się konkurs na plakat o zwyczajach żywieniowych Niemców oraz szkolny test wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Nagrody ufundowane przez patrona akcji zostaną wręczone uczestnikom na uroczystości zakończenia roku szkolnego.
molik dnia 12 sierpień 2016
2 komentarzy · 1458 czytań · Drukuj
Szóstoklasiści w gimnazjum

14 czerwca gościliśmy w naszej szkole uczniów szóstych klas z terenu Gminy Majdan Królewski. Powitanie przyszłych gimnazjalistów odbyło się na sali gimnastycznej. Była to okazja do poznania dyrekcji, nauczycieli, zobaczenia "od wewnątrz", jak funkcjonuje nasza szkoła.
Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły Waldemar Wachowski, kierując do zebranych słowa powitania. Następnie nadszedł czas na prezentacje w salach lekcyjnych. Wszyscy zebrani mogli uczestniczyć w lekcjach pokazowych przygotowanych przez nauczycieli i uczniów.
W pracowni chemicznej szóstoklasiści barwili ciecze "na żółto i na niebiesko...", mieszając roztwory różnych substancji. Znajomością wiedzy geograficznej ze szkoły podstawowej mogli uczestnicy pochwalić się w trakcie pobytu w sali geograficznej - rozwiązywanie zagadek, rebusów i umiejętność pracy z mapą. Miłośnikom sportu pokazane zostały nowoczesne boiska sportowe. Spotkanie z językiem obcym odbyło się w sali językowej, w której przyszli gimnazjaliści uczestniczyli w quizie o Wielkiej Brytanii (test wielokrotnego wyboru w oparciu o plansze z ilustracjami). Swoje kroki uczniowie skierowali również do biblioteki szkolnej, gdzie "przyjaciele" Tomka Wilmowskiego przygotowali stanowiska, na których należało wykazać się zdolnościami plastycznymi, kucharskimi, matematycznymi oraz orientacją w terenie.
Już teraz cieszymy się na spotkanie z Wami we wrześniu 2016r., kiedy to przekroczycie mury gimnazjum jako nasi uczniowie.
molik dnia 12 sierpień 2016
3 komentarzy · 1135 czytań · Drukuj
Turniej o tytuł "Mądrej Sowy"

To już 15.edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego o tytuł "Mądrej Sowy", który miał miejsce w naszym gimnazjum w dniu 3 czerwca. Do zmagań konkursowych przystąpiło 37 uczniów ze szkół gimnazjalnych powiatu kolbuszowskiego i gminy Nowa Dęba. Uczestnicy musieli rozwiązać zadania o zróznicowanym stopniu trudności.
Michał Łyżeń z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej okazał się bezkonkurencyjny i rozwiązał wszystkie zadania bezbłędnie. II miejsce zajął Konrad Wyka z Gimnazjum w Woli Raniżowskiej, a III Daniel Halat uczeń naszej szkoły.
W oczekiwaniu na wyniki uczniowie wzięli udział w konkursie, w którym musieli wykazać się nie tylko logicznym myśleniem, ale również umiejętnością pracy zespołowej. Rywalizacja między szkołami polegała na rozwiązaniu 12 rebusów matematycznych. Okazały się one miłym, ale niezbyt trudnym zadaniem, więc młodzież szybko sobie z nimi poradziła. Miłym akcentem konkursu okazał się koncert muzyczny na keybordzie wykonany przez Andrzeja Mazurka ucznia klasy 3e.
molik dnia 12 sierpień 2016
4 komentarzy · 1020 czytań · Drukuj