Publiczne Gimnazjum nr 1 - News
Strona głównaKontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Linki

"Apetyt na pomaganie"

W naszym gimnazjum szkolne koło Caritas zorganizowało w miesiącu grudniu zbiórkę żywności "Paczka dla bliźniego". Zebrana żywność za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej została przekazana dla najbardziej potrzebujących z gminy Majdan Królewski. Przedłużeniem tych charytatywnych działań była zbiórka odzieży i zabawek dla małych dzieci przeprowadzona w dniach od 5 do 12 stycznia. I te dary otrzymały rodziny, które licza na pomoc drugiego człowieka.
molik dnia 06 luty 2017
0 komentarzy · 34 czytań · Drukuj
Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.

To hasło tegorocznego przedstawienia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W atmosferze radosnego oczekiwania na Narodzenie Pana uczniowie klas drugich naszej szkoły zaprezentowali słowno-muzyczną historię od Zwiastowania do Pokłonu Trzech Króli. Próbowaliśmy po raz kolejny zgłębić tę tajemnicę, aby zrozumieć, jak to jest możliwe, że Jezus - Bóg przychodzi na świat jako słabe, bezbronne niemowlę.
Główną myślą przedstawienia było zwrócenie uwagi na to, że aby spotkać Jezusannie wystarczy tylko chcieć, modlić się i rozmyślać - trzeba zacząć Go szukać. Ukazały to trzy odsłony misterium: czas aniołów, czas pastuszków i czas królów - to oni Jezusa odnaleźli i uwierzyli.
Solistki i chór szkolny wprowadzili nas w magiczną atmosferę zbliżających się Świąt. Uroczystość zakończyliśmy ciepłymi życzeniami, aby każdy z nas dotarł do Betlejem, bo jest ono na odległość ludzkiego serca i otwartej dłoni.
Po zakończonym przedstawieniu uczniowie wzięli udział w klasowych spotkaniach opłatkowych.
molik dnia 29 grudzień 2016
0 komentarzy · 119 czytań · Drukuj
Żywa lekcja historii


W listopadzie uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z Grupą Artystyczną Rekonstrukto, która przeprowadziła żywą lekcję historii pt."Rzymskie Imperium i tradycje antyku". Członkowie grupy przebrani w stroje epoki zaprezentowali najważniejsze fakty z historii Imperium Rzymskiego. mieli możliwość zapoznać sie z ekwipunkiem i uzbrojeniem rzymskiego legionisty. W programie grupy znalazły się walki gladiatorów i techniki posługiwania się bronią. Wybrani uczniowie mieli okazję przymierzyć hełm i zbroję legionisty oraz wziąć udział w walce.
molik dnia 29 grudzień 2016
0 komentarzy · 102 czytań · Drukuj
Samotni w tłumie


W dniu 17.11.2016r. uczniowie klas drugich udali się do Domu Kultury w Nowej Dębie na spektakl teatralny pt. "Samotni w tłumie". Przedstawienie zostało przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Sztuka pod wymownym tytułem poruszała wiele aktualnych i ważnych problemów współczesnej młodzieży, tj. samotność, wyobcowanie, zaburzenie prawdziwych wartości w życiu człowieka, zmusiła do refleksji nad skutkami rozwoju techniki. Aktorzy wcielający się w postacie nastolatków, odegrali je znakomicie - realnie i naturalnie. Scenografia przedstawienia była niezbyt rozbudowana, ale doskonale uzupełniała treść przekazywanych prawd. Niebagatelną role odegrała muzyka, która dodatkowała wzmocniła emocje. Spektakl spotkał się z pozytywną reakcją młodej publiczności, żywo reagującej na monologi i dialogi aktorów. Po zakończonym przedstawieniu uczniowie zadawali aktorom wiele pytań związanych z tematyka przestawie i ich grą.
Był to przykład świetnej lekcji wychowawczej , a teatr z Wrocławia nie po raz pierwszy nas mile zaskoczył.
molik dnia 12 grudzień 2016
0 komentarzy · 119 czytań · Drukuj
"Słaba pamięć pokoleń utrwala legendy"
Stanisław Jerzy Lec


W dniu 10.11.2016r. odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego święta Niepodległości. Uczestnicząc w uroczystości oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, którzy walczyli o niepodległą Ojczyzne. 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Jest to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Apel przygotowali uczniowie klasy 1c i chór szkolny.
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 152 czytań · Drukuj
Sienkiewicz w wydaniu angielskim

Tuż po Wszystkich Świętych tj.3 listopada 2016r. w naszym gimnazjum przebywali niecodzienni goście: Paul W.Jones - ambasador USA w Polsce oraz p.Danuta Konefał - nauczycielka języka polskiego w szkole dla przyszłych pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych w Polsce.
Rok 2016 jest w naszym kraju poświęcony pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi. Stało się to okazją do przybliżenia sylwetki laureata Nagrody Nobla gościom ze Stanów Zjednoczonych, jak i naszym uczniom. Grupa teatralna z kl.1b przedstawiła inscenizację pt. "Śladami H.Sienkiewicza". Bohaterowie scenki przy sprzątaniu strychu znaleźli starą skrzynię, w której znajdowały się powieści, nowele oraz listy autorstwa wspomnianego Sienkiewicza. Przybliżyli w ten sposób zgromadzonym uczestnikom spotkania sylwetkę pisarza.
Następnie zaprosili do rozwiązaniu Quizu Sienkiewiczowskiego. Kolejnym punktem było "żywe słowo" - uczniowie klas trzecich prezentowali fragmenty utworów H.Sienkiewicza. Do głośnego czytania zaprosiliśmy także Pana ambasadora, który doskonale poradził sobie, przecież nie tak łatwym, sienkiewiczowskim językiem zawartym w Trylogii.
Wizyta gości zakończyła się rozmową p. Paula W. Jonesa z grupką młodzieży - tematy były różnorodne, dotyczyły, m.in. rodziny, szkoły oraz pracy dyplomatycznej gościa.
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 149 czytań · Drukuj
"Książka to dopiero początek..."


Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji członkowie koła bibliotecznego BIBLIOFANII zaprosili uczniów do konkursów: 1. "Po nitce do kłębka" - zadanie polegało na dotarciu za pomoca zaplątanych nitek do biblioteczki domowej nauczyciela naszego gimnazjum, 2. Turniej wiedzy - udzielanie odpowiedzi na pytania z wylosowanej dziedziny.
Zaproponowany uczniom  konkurs fotograficzny "Druga twarz książki" okazał się chyba za trudny, gdyż nie zyskał większego zainteresowania.
Za to plebiscyt na Książkę Roku i temat Turnieju Czytelniczego cieszył się większym powodzeniem. W głosowaniu młodzież  zdecydowała się, że Książką Roku zostanie utwór K.Cass "Rywalki", zaś do turniejowej rywalizacji przystąpią miłośnicy serii J.Flanagana "Zwiadowcy".
Obchodom towarzyszyła wystawka książek o tytułach rozpoczynających się na literę "B jak biblioteka". Podsumowaniem obchodów były imieniny biblioteki. Na tę uroczystość zaproszeni zostali uczniowie, którzy podarowali bibliotece humorystyczny tekst łączący w sobie treści literackie z filmem. Nie zabrakło elementów dekoracyjnych. Na ścianach korytarzy pojawiły sie tytuły książek oraz strzałki kierujące w stronę biblioteki szkolnej.
molik dnia 17 listopad 2016
0 komentarzy · 150 czytań · Drukuj
Dzień Nauczyciela w naszej szkole

13 października 2016r. w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasy trzecie zaprezentowały kilka humorystycznych scenek z życia szkoły - lekcja wychowawcza, przerwa śródlekcyjna. Następnie odbyliśmy podróż w czasie przez różne epoki i style nauczania (lekcja łaciny, Dziki Zachód, tajne nauczanie i współczesność). Uczeń klasy 3d Tomasz Furtak recytował wiersz Joanny Kulmowej "Myśliciel", zaś Kacper Drozdowski wiersz Zbigniewa Lengrena "Kto to może być?".  Życzenia i podziękowania za trud pracy złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wręczając nauczycielom kwiaty.
molik dnia 18 październik 2016
0 komentarzy · 212 czytań · Drukuj
1050 rocznica Chrztu Polski

Nasi nauczyciele i uczniowie klas trzecich odpowiedzieli na zaproszenie dyrektora GOK i w dniu 21 września przybyli na jakże wyjątkowe wydarzenie - XII Sesję Naukową "Nieść światło wiary innym-misje polskie i polscy misjonarze". Wysłuchaliśmy wykładów: ks. Abpa M.Mokrzyckiego o posłudze wielkich pasterzy Lwowa (bł.Jakubie i św.Bpiskupie J.Bilczewskim); ks.K.Szymczycha - werbisty o potrzebie misji Kościoła we współczesnym świecie oraz bardzo ciekawego, połączonegonz prezentacją, wystąpienia ks.M.Jagodzińskiego - werbisty, o misjonarskiej sinologii i polskich misjonarzach w Chinach w XVII-XXw.
Tak doniosłe wydarzenie w naszej miejscowości wpisało sie w ogólnopolskie obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Roku Miłosierdzia. Byliśmy zaszczyceni obecnością i spotkaniem z ks.Abpem Mieczysławem Mokrzyckim - pasterzem Lwowa, a przez wiele lat sekretarzem osobistym św.Jana Pawła II. Sesja o tematyce misyjnej odbyła sie w Majdanie Królewskim ze względu na osobę naszego Rodaka - ks.Kardynała Adama Kozłowieckiego.
molik dnia 04 październik 2016
0 komentarzy · 242 czytań · Drukuj
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Tym razem na wesoło gimnazjaliści PG w Majdanie Królewskim przywitali nowy rok szkolny 2016/2017. Program artystyczny skierowany był głównie w stronę uczniów pierwszych klas, aby pozwolić im z uśmiechem wejść w kolejny etap edukacji. szkolna wróżka Honorata, spoglądajac w swoją szklaną kulę przepowiadała ich dalsze losy związane z nauką w gimnazjum. Wszyscy zobaczyli, że nie ma się czego bać, że czeka ich świetlana przyszłość, a oprócz nauki także wycieczki, dyskoteki, a może nawet pierwsza miłość. Czas płynie szybko, i ani się obejrzymy, jak znów będą wakacje.
Nie zapomnieliśmy także o tym, że 1 września to również rocznica wybuchu II wojny światowej.
molik dnia 04 październik 2016
0 komentarzy · 239 czytań · Drukuj
Witajcie wakacje!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 przygotowali wychowawcy i uczniowie klas drugich. Dzień wcześniej w imieniu społeczności szkolnej pożegnali oni trzecioklasistów. Klasa 2d przedstawiła skecz pt."Tworzenie ucznia". W humorystyczny sposób zaprezentowali kolejne etapy nabywania poszczególnych cech charakteru wzorowego ucznia. Klasa 2a przygotowala skecz "Wywiadówka", natomiast uczniowie klasy 2c - zaręczyny w róznych epokach, począwszy od epoki kamienia poprzez średniowiecze, czasy napoleońskie, II wojnę światową po współczesność.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał dyrektor szkoły Waldemar Wachowski oraz przewodniczący Rady Rodziców. Następnie swoje świadectwa oraz nagrody książkowe odebrali uczniowie, którzy ukończyli tenże rok szkolny z wyróżnieniem. Na uroczystym zakończeniu trzecich klas listy gratulacyjne otrzymali rodzice wyróżnionych uczniów.
Naszym absolwentom życzymy samych sukcesów w nauce w wybranych przez siebie szkołach średnich.
molik dnia 03 październik 2016
0 komentarzy · 231 czytań · Drukuj